Ara

Aradığınız Tüm Malzemeler ve Malzeme Satıcıları Bu Noktada...

Türk Gayrimenkul Sektöründe Bir Daralma Beklenmiyor

GİSP (Gayrimenkul İçin Strateji Platformu) tarafından düzenlenen ‘Ekonomik Göstergeler Işığında Gayrimenkul Sektörü’ konulu Yuvarlak Masa toplantısında, mevcut makro ekonomik göstergeler ışığında, Türk Gayrimenkul sektörünün içinden geçtiği dönem, mevcut durum ve yeni dönemde yapılması gerekenler tüm yönleri ile tartışıldı...
16 Nisan 2018 17:00:00

  • A+
  • A
  • A-

Ekonomist/Yazar Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu (BLOOMBERG HT) ve Elif Germirli (TAHİNCİOĞLU GAYRİMENKUL)‘nin sunumları ile gerçekleştirilen toplantıda, ülkemizin içinde geçtiği ekonomik durum ışığında, Türk Gayrimenkul sektörünün mevcut durumu ve yeni dönemde yapılması gerekenler çok yönlü olarak tartışıldı. Konu ile ilgili Sadi UZUNOĞLU ‘Ülkemiz ekonomisinin içinden geçtiği dönem, dünya ölçeğinde değerlendirilmeli, ekonomimiz dolara endeksli ve cari açığı oldukça yüksek bir ülkeyiz, bu durum inşaat girdi maliyetlerinin yükselmesine sebep oluyor, ülkemiz gayrimenkul sektörü de bundan olumsuz anlamda etkileniyor, fiyatlar yükseliyor, sermaye yeterliliği olmayan firmalar darboğaza giriyor, ama her şeye rağmen kamu otoritesi, inşaat ve gayrimenkul sektörüne sağladığı teşvikler ile inşaat ve gayrimenkul sektörünü canlı tutmaya devam ediyor, bu sebeple sektörde herhangi bir kriz veya daralma beklemek için bir sebep bulunmuyor.’ dedi.

Elif Germirli ise, ‘Türk gayrimenkul sektöründe, arz fazlasından kaynaklı bir yavaşlama söz konusu, tüketicinin beklentilerine uygun yapılan projeler satılmaya devam ediyor, içinde bulunduğumuz bu dönem, ana faaliyet konusu gayrimenkul olan ve olmayan firmaların ayrıldığı, sektörden çıkışların görüleceği bir dönem olacak. Gayrimenkule girişin çok kolay olması, geçtiğimiz dönemde ilgili, ilgisiz herkesin sektöre giriş yapmasına sebep oldu, bu durum geç teslimler, yanlış projeler, iflaslar ve tüketiciler nezdinde mağduriyetlere sebep oldu, sonuçta sektöre güven azaldı.’ diyerek sözlerini tamamladı.

Soru cevap şeklinde devam eden toplantının kapanışında söz alan GİSP Yönetim Kurulu Üyesi ve İnşaat Mühendisi Mehmet Ersül; ‘Sadece sektörün kendisinden kaynaklanmayan, yanal faktörlerin de etkisiyle içinden geçmekte olduğumuz zorlu dönemi, başta tüketicinin sektöre olan güvenini arttırarak, akıllı yatırım stratejileri, tüketici taleplerine doğru çözümler sunan ürünler ve güçlü kurumsal yapıların liderliğiyle atlatmayı hedefliyoruz. Ülkemizin kalkınma yolunda halen bu sektöre düşen önemli bir rol bulunmakta’ diyerek sözlerini noktaladı.