Ara

Aradığınız Tüm Malzemeler ve Malzeme Satıcıları Bu Noktada...

İzmir'de Trafiği Rahatlatacak Projeler!

İzmir Büyükşehir Belediye başkanı Tunç Soyer Karşıyaka Çarşı, Alsancak Garı ve Basmane Meydanı'nda trafiği yer altına alarak geniş meydanlar oluşturulacağını söyledi.
12 Haziran 2019 09:45:00

  • A+
  • A
  • A-

Basmane çukurunun yanı başındaki caddeyi de yeraltına alıp bölgeyi fuarla birleştirmek istediklerini ifade eden Tunç Soyer, "Paydaşları bu konuda da ikna etmeye çalışacağız. Karşıyaka Çarşı ile iskeleyi de birleştireceğiz. Alsancak ve Basmane garlarında da aynısı yapılacak. Trafik yeraltına alındığında kendiliğinden geniş meydanlar ortaya çıkıyor. Özellikle Alsancak’ta Hocazede Camisi’nden itibaren yolun yeraltına alınacak olmasıyla tramvay geçişi ve trafik büyük oranda rahatlayacak. Bu üç meydan projesi hemen yapılacak” dedi.

"KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI EGE MAHALLESİ'NDEN BAŞLAYACAK"

Kentsel dönüşüm çalışmalarına Ege Mahallesi’nden başlayacaklarını, alanın üçte ikisinin tapulu mülk olduğunu ve tamamına yakınıyla Büyükşehir arasında anlaşma sağlandığını ifade eden Soyer, “Üçte biri işgal alan, mülkiyet yok ve bu nedenle mutabakat yapılamıyor. Vatandaş, ‘Çıkarsam sokakta mı kalacağım, bana ev verecek misin?’ diye soruyor, evinden çıkmıyor. Bu sorun için harekete geçtik. İşgal alanının yanı başında bu üçte birlik kısım için bina yapacağız. Her şey hazır, ihale yok. Kaba inşaatını Büyükşehir yapacak. Tesisat gibi işler için ihaleye çıkacağız. Onların gözü önünde evlerini yapacağız ve alan tamamen boşalınca da dönüşümü hemen başlatacağız. Proje hazır, engel yok” dedi.

Başkan Soyer, göreve başladığı günden bu yana yaptığı en önemli icraatı ise, şöyle açıkladı: “Ulaşımdaki indirim ve baykuş uygulamaları çok iyi karşılandı. Ama icraatten ziyade insanlarda artık umut var. Biz bu umudu besleyip büyütüp başka bir İzmir ve Türkiye yaratacağız. Mega projemiz yok. Bütün projelerimiz bir zincirin halkası, hepsi birbirini tetikliyor. Ama üçe ayırırsak körfez temizliği gibi kapsamlı projeler var. Kent estetiği konusu var. Daha renkli ve canlı bir kent oluşturmak için dünyanın en iyi sokak sanatçılarına duvarlarımızı açacağız. Yeşillendireceğiz kenti, bu toprakların begonvilini, zambağını ve sardunyasını kullanacağız. Küçük dokunuşlarımız olacak. Örneğin kentte WC eksikliği var. Kültürparkta bir tane bile yok.”

KÜLTÜRPARK'TA ORTAK AKILLA HAREKET EDECEĞİZ

2015 yılında aday olunan EXPO’nun aslında Kültürpark’taki İzmir Enternasyonel Fuarı’yla yıllarca başarıyla yapıldığına dikkat çeken Büyükşehir Başkanı, “Yaklaşık 90 yıl boyunca dünya, kendini İzmir’den insanlığa anlattı. İzmir’de hep Anadolu’nun ilkleri yapıldı. İlk gazete, ilk itfaiye, ilk hayvanat bahçesi, ilk konsolosluk, ilk matbaa... İzmir hep öncüydü, şimdi yine Türkiye’nin gözü ilkler ve ardından başlayacak dönüşüm için burada” diye konutuı.

Kültürpark konusunda herkesi dinleyeceklerini dile getiren Soyer, “Ortak akılla hareket edeceğiz. Kültürpark, en çok sahip çıkılması gereken bölge, 17 Haziran’da tüm paydaşlarla buluşup korunması için yapılacakları masaya yatıracağız” dedi.