Ara

Aradığınız Tüm Malzemeler ve Malzeme Satıcıları Bu Noktada...

Ukrayna Yeni Bir Deniz Üssü Kurmayı Planlıyor

Ukrayna Savunma Bakanı Stepan Poltorak, Azak Denizi'ndeki yeni bir deniz üssünün inşası için...
11 Ocak 2019 16:40:00

  • A+
  • A
  • A-

Ukrayna Savunma Bakanı Stepan Poltorak, Azak Denizi'ndeki yeni bir deniz üssünün inşası için gerekli belgelerin hazırlanmasını emretti. Savunma Bakanı konuyla ilgili, "Deniz Komutanı'na Azak Denizi'ndeki bir deniz üssünün inşası için tahminler gönderme talimatı verdim. Orada varlığımızı kesinlikle güçlendirmeliyiz. Azak Denizi'ndeki tehditlere cevap vermeliyiz." dedi.
Üçlü Temas Grubu'nun Minsk'teki toplantısında Ukrayna, AGİT Misyonunu genişletmeyi önerdi.
Bölgedeki gerilimler, Rus Özel Kuvvetlerinin iki Ukrayna Donanması savaş gemisine ve Odessa'dan Mariupol'a giden bir römorköre saldırıp ele geçirmesiyle 25 Kasım'dan bu yana arttı. Birkaç denizci yaralandı ve 24 Ukraynalı'nın tamamı Rusya tarafından yasadışı olarak gözaltına alındı.
Rusya, tutukluların durumunun uluslararası hukuka aykırı olacağını düşünmüyor. Rus kontrollü Simferopol ve Kerç mahkemeleri, denizcileri “yasadışı sınır geçişi iddiası” suçlamasıyla tutukladı.
Ukrayna, gemilerin ele geçirilmesinin yasal olduğunu ve denizcilerin “yargılanmalarını” kabul etmeyi reddetti. Ukraynalı yetkililer, Kerch Boğazı'ndan geçen gemileri uluslararası hukuka uygun olarak vurguluyor. Batılı ortaklar Ukrayna’nın tutumunu destekliyorlar.
Azak Denizi'ndeki tırmanışın ardından ertesi akşam, Ukrayna Verkhovna Rada, on sınır bölgesinde ve ayrıca Azak Denizi'nin sularında 30 gün boyunca sıkıyönetim kurulmasına karar verdi. Savaş hukuku getirme yasası 28 Kasım’da yürürlüğe girdi. Sınır muhafızları, polis, askerler ve güvenlik güçleri savaş moduna girdi.