Ara

Aradığınız Tüm Malzemeler ve Malzeme Satıcıları Bu Noktada...

Dijital Pazarlıkla Gayrimenkul Satıyor

Eskpertiz raporlu gayrimenkulleri alıcılarla buluşturan online gayrimenkul açık artırma sitesi Tapu.com, internette pazarlıkla satış dönemini başlattı. Pazarlık modeli ile alıcı adayları, istenen fiyatın altındaki ciddi tekliflerini Tapu.com üzerinden satıcıya iletebiliyor. Gelen teklifleri değerlendiren satıcı, alıcı ile fiyatta anlaşması durumunda hızla tapu devri aşamasına geçiyor.
11 Ocak 2019 13:00:00

  • A+
  • A
  • A-

Tapu.com’da yer alan ‘pazarlığa açık tapularda’ satıcının o tapu için istediği fiyat gösteriliyor. Kullanıcı ‘Pazarlığa başla’ butonuna tıklayarak istenen fiyatın altındaki teklifini satıcıya iletiyor. Teklifin geçerli olabilmesi için alıcı adayının kredi kartından hizmet bedeli provizyonu çekiliyor, böylece alıcı adayları tekliflerinin ciddiyetini göstermiş oluyor.

Açık artırma yöntemi

İnternette pazarlık modelinin, gayrimenkulünü bir an önce nakde çevirmek isteyen satıcıların sayısının artmasına paralel bir ihtiyaçtan ortaya çıktığını belirten Tapu.com kurucu ortağı Emre Erşahin, “Tapu.com’da bazı tapuların değeri gerçekten piyasanın altında ve alıcıların rekabetçi teklifleriyle bunları piyasa dengesine kavuşturmak için açık artırma yöntemi işe yarıyor, çünkü açık artırma modelinde alıcılar verdikleri rekabetçi tekliflerle fiyatları dengeliyor” dedi.

Zaman kaybına son

Emre Erşahin, satıcıların istediği teklifi beklerken bazen zaman kaybedebildiklerine değinerek, “Yeni yöntemle zaman kaybetmeden ciddi alıcılar, ciddi tekliflerle pazarlık yapıyor. Önceden, tekliflerin sadece yukarı doğru gittiği dönemde açık artırma ile satış yapılırken, şimdi pazarlığa açık tapularda satıcı beklentisinin altındaki teklifleri de toplayarak aşağı yönde fiyat dengesini oluşturmaya başladık” diye konuştu.