Ara

Aradığınız Tüm Malzemeler ve Malzeme Satıcıları Bu Noktada...

İnşaatta Kolaylık ve Çözümün Adı; LECAT

İnşaat sektöründe alt yapı ve üst yapılarda her türlü ihtiyacı karşılamaya yönelik verimli, dayanıklı ve kaliteli bir çözüm sunduklarını ifade eden LECAT Tesis Müdürü Ömer Eser ile www.insaatnoktasi.com takipçileri için yenilikçi bu ürün hakkında merak ettiklerinizi konuştuk…
21 Mayıs 2018 16:00:00

  • A+
  • A
  • A-

- LECAT Nedir? Bize bunu anlatabilir misiniz?

LECAT, özel nitelikli killerin 1200°C sıcaklıkta genleştirilmesiyle üretilen bir malzemedir. LECAT hafif yapı elemanı olmasıyla aynı ağırlıkta daha yüksek ve depreme daha dayanıklı yapılar inşaa edilmesini sağlar. Yapılarda ısı ve ses yalıtımı, drenaj, toprak basıncını azaltma ve dolgu malzemesi olarak kullanılmaktadır. Hafif bir yapı elemanı olan LECAT ile aynı ağırlıkta daha yüksek ve depreme daha dayanıklı yapılar inşaa edilir. LECAT seracılık, sebze yetiştiriciliği, fidecilik, çiçekçilik, peyzaj ve topraksız tarım ortamında kullanılan ideal bir malzemedir.
LECAT tanelerinin içerisinde büyük oranda hava boşluğu olduğu için toprak içinde havalanma ve su geçirgenliğini yüksek oranda tutar. Topraktan buharlaşma ile su kayıplarını azaltır. Hastalık taşımaz, barındırmaz. Nötr (pH=6,5-7,5) oluşu ile bitkiler için uygun bir gelişme ortamı oluşturur.
Şirketimiz, uzun yıllardan beri yaptığı çalışmalar neticesinde Türkiye’de hafif agregayı (Light Expanded Clay Aggregate Turkey) LECAT adıyla üretmek üzere 2013 yılında kuruldu.

- Bu Ürün Nereden Aklınıza Geldi?

Bu ürünü 13 yıl önce de Rusya’da kullandık. Avrupa’da bazı yerlerde dolguda, drenajda, inşaatta kullandık. Sonra faydalarını görmeye başladık. Bizim ülkemizde neden yok demeye başladık. Türkiye bir kil cenneti. Her yerde bir seramik fabrikası, tuğla fabrikası var. Sonra araştırırken bunun ar-ge’si 4 yıl sürdü bu sürede muazzam paralar harcandı. Her kilden olmayacağı anlaşıldı. Çok özel ve bazı niteliklere sahip killerden oluşabileceği anlaşıldı. Avrupa’da köprü açıklıklarının daha kolay geçilmesinde kullanıldı. Futbol sahalarında yeşil çimlerin altına konulup sahadaki yağmurlardan oluşabilecek su ve bataklıkların anında çözüldüğü görüldü. Sessiz asfaltta kullanıldı. Bizim ülkemizde battı çıktılarımız var, bir yağmurda hepsi göl olur. Avrupa’da neden olmuyor. Asfalta bundan döşüyorlar. Hafif, içinin dolgusunu da bundan yapıyorlar. Yağmur yağıyor ızgara yok. Bunun içinden geçiyor. Geçirimli asfalt, geçirimli beton. Bu ürün Avrupa’dan ithal edildiği zaman benim maliyetimin 15 katı ediyor. Yani düşünün15 milyona getireceği bir malzemeyi benden 1 milyona alacaksın ve bu çok büyük bir kâr. Türkiye’ getiren de var. Topraksız tarım için bazı peyzajcılar getiriyor. Bizim ürünümüze çok az bir su veriyorsun. Böceklenme, çamurlanma ve haşere olmuyor.  Diyelim ömrü bitti, köklerinden tutup hızlı bir şekilde çekiyorsun, kökleri temizliyorsun aynı yere ben başka bir şey ekiyorum. Normal toprakta 37 günde çıkıyor bir marul, bizim 23-24. günde bitiyor. Malzememde besleyici bir şey yok. Su almayan ve ortamı havalandıran bir malzeme olduğu için kökler çok rahat ilerliyor. Kök ne kadar hızlı büyürse, bitki de o kadar hızlı büyüyor.”

- Malzemeniz Tam Olarak Nedir?

Kil, başka bir şey yok. İçinde hiçbir tane kimyasal madde yok. Sadece fiziki yollarla elde ediliyor.

- İnşaatta Nerelerde Kullanılıyor?

Tuğlada, ses ve ısı yalıtımında, dış cephe kaplamasında kullanılıyor. Üretim aşamasındaki son sıcaklığı 12000c  bu artık mamul oluyor o yüzden yanmaz.

- Şu An Türkiye’deki Faaliyet Alanınız ve İlerlemeniz Nasıl?

Türkiye’deki en büyük handikabımız şu; yeni ürüne herkes biraz uzak bakıyor. Bunda kesin bir şey vardır diye düşünülüyor. Kül getirdiğimiz zaman milletin pisliğini alıyorsunuz ürün yapıyorsunuz, belediyeler sizin sayenizde rahat etti deniyordu. Devlet önceden bana para verip verdiği külü, şimdi bana tonunu 17 liradan satıyor.

- Bu Ürünün Bir İnşaatta Kullanıldığında Ne Gibi Faydaları Vardır?

Ses yalıtımı, ısı yalıtımı, vibrasyon, sarsıntıya karşı kopma ve kırılmayı önleme. Depremlerde binanın statik yükünü azaltma gibi birçok faydası var.

Haber ve Foto: Nihal ÖZKEN

www.insaatnoktasi.com