Ara

Aradığınız Tüm Malzemeler ve Malzeme Satıcıları Bu Noktada...

ABD, Rusya'nın Kırım Köprüsü'nün İnşaatını Kınadı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Ukrayna ile Kırım yarımadasındaki Kerç Boğazı Köprüsü'nün inşaatını ve kısmi açılmasını kınadı...
18 Mayıs 2018 16:00:00

  • A+
  • A
  • A-

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Heather Nauert'in sözcüsü 15 Mayıs'ta Washington DC'de şunları söyledi: "Birleşik Devletler, Rusya'nın inşaatını ve Rusya hükümeti ile işgal edilen Kırım arasındaki Kerç Boğazı Köprüsü'nün kısmi açılmasını kınıyor. Bu, Ukrayna hükümetinin izni olmadan yapıldı. Kırım Ukrayna'nın bir parçasıdır. Rusya'nın köprünün inşası, Rusya'nın uluslararası hukuka dayanma konusundaki istekliliğini hatırlatıyor "

Nauert'e göre, köprü, yalnızca Rusya'nın yasadışı bir şekilde ele geçirmesini ve Kırım'ı işgalini sağlamlaştırması için bir girişimi değil, aynı zamanda Ukrayna'nın Azak Denizi'ndeki karasularına ulaşmak için tek yol olan Kerç Boğazı'nı geçebilecek gemilerin büyüklüğünü sınırlandırarak navigasyonu engelliyor.
Nauert, ABD'nin bu projeye dahil olan birçok kişi ve kurumu onayladığı hatırlattı. "Bunlar ve bizim Kırım ile ilgili diğer yaptırımlarımız Rusya yarımadasının kontrolünü Ukrayna'ya iade edene kadar yerinde kalacak" dedi.

Kaynak: unian