Ara

Aradığınız Tüm Malzemeler ve Malzeme Satıcıları Bu Noktada...

İnşaat Sektörünün Yeni Gözdesi: Akıllı Sistemler

Son dönemde inşaat sektöründe en çok duyduğumuz kelimelerin başında gelen “akıllı ev sistemleri” müteahhitlere satış, ev sahiplerine ise yaşam rahatlığı sağlıyor. “Peki ideal bir akıllı ev sistemi nasıl olmalı?” Home Pro Akıllı Ev Sistemleri Türkiye Koordinatörü Gökhan Osmanoğlu bu konuyu ve sektöre dair merak edilenleri insaatnoktasi.com’a anlattı.
13 Şubat 2018 15:30:00

  • A+
  • A
  • A-

16 yıldır akıllı ev sistemleri üzerine faaliyet gösteren ve Türkiye’nin dört bir yanında saygın projelerle adını duyuran Home Pro, yaptığı çalışmalar ve “sıfır sorun” garantisiyle sektörde bir adım öne çıkmış durumda. İlk olarak Ankara’nın gözde projelerinden Angora Evleri’yle adından söz ettiren firmanın çalışmalarını, geleceğe dair hedeflerini ve sistemlerini insaatnoktasi.com’dan Gözde Bekir’e anlatan Türkiye Koordinatörü Gökhan Osmanoğlu iddialı konuştu. Osmanoğlu, “Bizim asıl amacımız gerekirse az ürün vermek ama müşterinin anlayabileceği basit sistemler kurmak‘’dedi.

“AKILLI EVDEN MANTIKLI EVE DÖNÜŞ YAPTIK”

Akıllı ev sistemlerinin ilk olarak 2005 - 2006 yıllarında hayatımıza girdiğini ifade eden Osmanoğlu ilk andan itibaren efsanevi evler ve projelerin kendini gösterdiğini söyledi. Bu durumun beraberinde bir de dezavantaj getirdiğini belirten Osmanoğlu; “O zamanlar elektroniği daha fazla hayatımıza sokmuştuk ama zamanla öğrendik ki bu kadar elektronik ortam iyi değil. Yani akıllı evden mantıklı eve doğru dönüş yaptık”dedi. Zaman içerisinde hizmet ve konforun yanı sıra güvenlik ihtiyacının da artmasıyla birlikte sistemlerde değişikliğe gidildiğini belirten Osmanoğlu şu anda akıllı evlerin güvenliğin yanı sıra konforu da ön plana çıkardığını söyledi.

“ARTIK HER KESEYE HİTAP EDİYOR”
Akıllı sistemlerin ilk olarak kendini gösterdiği yıllarda ağırlıklı olarak ultra lüks kesime hizmet vermeyi amaçladığını hatırlatan Osmanoğlu, bu durumun yıllar içinde değiştiğini söyledi. Şimdilerde orta kesimin yanı sıra ekonomik evlerde de akıllı sistemlere yer verildiğini belirten Osmanoğlu, bir çok kişinin de prestij amaçlı bu sistemlere yöneldiğini söyledi.

“SİSTEMLER TALEPLERE GÖRE KURULUYOR”
Akıllı ev sistemlerinin özelliklerinin kullanıcıların taleplerine göre değişiklik gösterebileceğini ifade eden Osmanoğlu, özellikle yaşlılar için çok faydalı uygulamalar olduğunu belirtti. “Örneğin astım hastasısınız… Bu noktada evin içinde oksijen seviyesini ölçen ve gerekirse evin içine daha fazla oksijen verilmesini sağlayan sistemler dahi kurabiliyoruz”diyen Osmanoğlu, öncelikle müşterilerin ihtiyaçlarının belirlendiğini söyledi.  Yine yaşlı kesimler için akıllı telefon kullanmasalar dahi sesli arama özelliği geliştirdiklerini belirten Osmanoğlu bu sayede herkese hitap eden sistemler kurduklarını belirtti.

“GÖRÜNTÜLÜ DİYAFONLAR ESKİDE KALDI”
Özellikle müteahhitler tarafından tercih edilen akıllı sistemlerin klasik görüntülü diyafonlar olduğunu belirten Osmanoğlu, görüntülü diyafonlara çok fazla ihtiyaç kalmadığını söyledi. Sitelerin birçoğunda özel güvenlik olduğunu ve herhangi bir sorun yaşanması halinde site güvenliğinin ev sahiplerine ulaştığını ifade eden Osmanoğlu; “İnsanlar artık akıllı telefonlarıyla kontrol etmek istiyorlar. Bu yüzden görüntülü diyafonlar geçmişin trendleri arasında kaldı. Yeni akımlarda evde görünür hiçbir cihaz yok”dedi.

“FARKIMIZ GÜVENLİK RİSKLERİNİ İYİ BİLMEMİZ”
Sektördeki rekabet ortamını da değerlendiren Osmanoğlu, kaliteli işler çıkaran 3-4 firma olduğunu geri kalan firmaların büyük bir kısmının ise orta ve alt segmentlerde yer aldığını belirtti. Firma olarak kendilerini diğer markalardan ayıran en önemli özelliğin güvenlik risklerini iyi bilmeleri olduğunu söyleyen Osmanoğlu, bu durumu müşterilerinin beklenti ve taleplerini karşılamada da ön planda tuttuklarını ifade etti. "Evde 8-9 yaşında bir çocuğunuz varsa fırını eve gelmeden çalıştırmak bir risktir, çocuğunuz akıllı telefonla bu cihazı sürekli açıp kapatırsa bu bir yangın riski oluşturur” diyen Osmanoğlu, müşterilerinin hangi sorumluluğun altına girdiklerini öğrenmeleri için bilgilendirme yaptıklarını ve bu anlamda sistemi kurmak için ibraname istediklerini de söyledi.

“BASİT SİSTEMLER KURMAYA ÇALIŞIYORUZ”

2007 yılına dek Türkiye’de akıllı sistemlerin pek kullanılmadığını belirten Osmanoğlu artık müteahhitlerin de akıllı sistemlere yoğun ilgi gösterdiğini söyledi. “İlk zamanlar yemek yapabiliyor mu diye soruyorlardı artık hangi protokolü uyguluyorsunuz diye soruyorlar”diyen Osmanoğlu, buna rağmen akıllı ev sistemi işbirliğindeki birçok kişinin hala akıllı bir evde oturmadığını söyledi. Amaca yönelik kurulan sistemlerde büyük bir memnuniyet oranı yakaladıklarını belirten Osmanoğlu bu sebeple gerekirse az ürün vermeyi ama müşterilerin anlayabileceği basit sistemler kurmayı hedeflediklerini ifade etti.

“FİYATLAR 450 EURO’DAN 200 BİN TL’YE DEK DEĞİŞİYOR”
Akıllı sistem fiyatlarıyla ilgili bilgi de veren Osmanoğlu, ürünlerin ihtiyaçlara göre farklılık gösterdiğini söyledi. Yine de ihtiyaçları giderebilecek, kendinizi güvende hissedebileceğiniz ve kışın sıcak bir eve girmenizi sağlayacak sistemlerin 450 Euro gibi bir ücretle karşılanabileceğini ifade eden Osmanoğlu fiyatların 200 bin TL’ye dek yükselebildiğini de vurguladı.

www.insaatnoktasi.com