Ara

Aradığınız Tüm Malzemeler ve Malzeme Satıcıları Bu Noktada...

Lojmanların Satışı, İnşaat Sektörünü Nasıl Etkileyecek?

Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen Torba Kanun ile gayrimenkul sektörüne yeni düzenlemeler getirildi...
07 Aralık 2017 10:00:00

  • A+
  • A
  • A-

Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen Torba Kanun ile gayrimenkul sektörüne yeni düzenlemeler getirildi. Torba Kanun'da kamu konutlarının satışına yönelik düzenleme yapıldı. Kamu konutlarının satışına imkan veren düzenlemenin, konut sektörü için uygun fiyata arsa temin etme imkanı yaratacağı tahmin ediliyor.

Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; savunma, güvenlik, adalet ve istihbarat hizmetlerini yürüten personel tarafından kullanılanlar hariç, kamu idarelerinin, KİT'lerin ve sermayesinin yüzde 50'sinden fazlası kamuya ait ortaklıkların mülkiyetindeki kamu konutları ekonomiye kazandırılacak.

Bu konutlar, ihaleyle satışa çıkarılacak ve buralarda oturanlar, öncelikli satın alma hakkına sahip olacaklar. Konutlar, buralarda oturanlarca alınmazsa en yüksek teklifi veren istekliye satılacak.

Deprem riski bulunan alanlardaki kamu konutları ise yıkılacak. Büyük bölümü şehir merkezlerinde bulunan lojmanların yıkılması, kent merkezlerinde uygun arsaların oluşmasını sağlayacak. Bu arsalara depreme dayanıklı yeni konutlar yapılacak.

"ARSA FİYATLARINI MAKUL SEVİYEDE TUTAR"

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ziya Altan Elmas, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, şehir merkezlerinde kalmış lojmanların satışına yönelik kararın, konut sektörünün uygun fiyatlı arsa bulmakta yaşadığı sorununun çözümüne katkı sağlayacağını söyledi.

Elmas, "Şehir içindeki kamu kurumlarının lojmanları, ciddi anlamda eskimiş, ekonomik ömrünü tamamlamış vaziyette. Buralar, kentsel dönüşüme tabi tutulması gereken alanlar. Bu alanlar dönüştürülüp özel sektörün istifadesine sunulursa hem kamu kaynak temin etmiş olur hem de konut sektörünün arsa sorunu için katkı sağlanır." dedi. Düzenlemeyi olumlu karşıladıklarını vurgulayan Elmas, şöyle konuştu:

"Düzenleme, arazi geliştirme noktasındaki sıkıntımızı bir miktar giderir. Arsa fiyatları sebebiyle konut fiyatları olumsuz etkileniyordu. Konut fiyatlarına da makul seviyede destek verilmiş olur, arsa fiyatlarını makul seviyede tutar. İstanbul'un önemli semtlerinde oldukça fazla kamu lojmanı var. O semtin değerine göre uygun konutlar yapılabilir. Bu düzenleme, kentsel dönüşüme de destek sağlar. Her yıl 500 bin konutun dönüşmesi lazım."

"KONUT FİYATLARINI BİR MİKTAR ETKİLER"

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu da lojman satışının, inşaat sektörüne arsa kazandırılması ve yeni konut alanları oluşturulması açısından önemli bir fırsat doğuracağını belirtti.

Düzenleme sayesinde şehir merkezlerinde ciddi bir arsa rezervi oluşacağını dile getiren Tellioğlu, "Şehir merkezlerinde uygun arsa bulunmasında sorun yaşanıyor. Düzenleme, depreme dayanıklı yeni konut alanları oluşturulmasında avantaj sağlar. Piyasa şartlarında uygun arsa fiyatları oluşur, konut fiyatlarını da bir miktar etkiler. Piyasaya hareketlilik getirir." dedi.